Vajon mért jutott eszembe a nagynak nevezett francia forradalom három jelszava egy egyszerű bevásárlás után?
Vagyis a liberté (szabadság), az égalité (egyenlőség), a fraternité (testvériség).
Talán azért, mert egy francia tulajdonú szupermarketben vásároltam (Budakalász, Auchan), meg talán azért is, mert nem először szembesültem az üzletláncnak a „kedves” vásárlóhoz való viszonyulásával, meg mert alig másfél hónap múlva a nyakukon az esemény 233-ik évfordulója. Továbbá talán azért is, mert… De erről később.
Egon Friedell, többen Egon Friedländer írói álnevén ismerik a neves osztrák kultúrtörténészt, írja Az újkori kultúra története c. művében.
„A forradalom hozta meg a polgárság döntő győzelmét – de csak kezdetben; mert később a csőcselék átütő diadala lett a gyümölcse.”
„A forradalom három jelszava, a fraternité (testvériség), a liberté (szabadság) és az égalité (egyenlőség) közül az első üres operettfrázis volt, mellyel a politikai gyakorlat mit sem tud kezdeni; a másik kettő meg összebékíthetetlen ellentét. Hisz az egyenlőség a szabadságot oltja ki, a szabadság meg az egyenlőséget. Ha minden földönfutót egyenlőnek tekintünk, és ennek folytán ugyanazon jogoknak, kötelességeknek és életmódnak vetünk alá, akkor már egy sem szabad; ha meg bárki korlátlanul szerezhet érvényt egyéni hajlamainak, akkor az egyenlőségnek lőttek.”
De mi köze van mindennek az Auchanhoz? Nagyon sok köze van.
Az észak-nyugat franciaországi, a belga határhoz közeli Lille-től néhány kilométerre fekvő Roubaix [rubé] egyik negyedének Hauts-Champs [osan] a neve. A név magyarul ’felső rétek’, ’felső mezők’ lenne. Ez a név változott auchan-ra, ami semmit nem jelent, illetve jelenthette volna, hogy a ’réteknél’, ha a champs szóval nem spóroltak volna és chan [san] lett. Ennek a negyednek a nevéből származik, származtatható tehát az üzlet neve Auchan [Osan].
Gérard Paul Louis Marie-Joseph Mulliez (Párizs, 1931. május 13. –) francia vállalkozó, az Auchan áruházlánc alapítója „1961-ben nyitotta meg első áruházát Észak-Franciaországban. Európában elsőként egyesítette az önkiszolgálást, a diszkontot és a ’mindent egy fedél alatt’ elvet. Napjainkban az Auchan egyike a legfontosabb francia kereskedelmi csoportoknak, világszerte pedig 2 kontinens 12 országában van jelen, 1 774 hipermarkettel és szupermarkettel, valamint 340 kereskedelmi központtal. A vállalatcsoport jelenleg 330 700 munkatársat foglalkoztat.”
A cégcsoport alapvetően a hipermarketekre specializálódott, és létrehozása óta hű maradt a vállalati tervében előírt filozófiához, mely szerint minél jobban meg kell felelni a vásárlók igényeinek…”
Idézetek innen: Auchan Csoport története | Auchan
Kedves üvöltözés a vásárlóval
Miután minden fontos információ birtokában vagyunk, lássuk, mi is történt a minap az Auchan budakalászi áruházában.
Én, a magyar nép egyszerű, földönfutó gyermeke képes voltam vásárolni a becsületrend 91 éves tulajdonosának Gérard Paul Louis Marie-Joseph Mulliez úrnak, illetve világcégének ebben az áruházában. No, lehet, hogy ez volt a legnagyobb baj… számomra.
Többek között vettem gyümölcsöt, almát, banánt… stb. Az önkiszolgáló pénztáraknál szoktam fizetni, most is ezt tettem.
Ha jól emlékszem a banánt tartalmazó zacskó kódjának lehúzása után hirtelen megszólalt mellettem egy hangos és éles, viszont igen kellemetlen női hang. Húzza le a zacskót is! – követelte olyan hangon, amilyet utoljára az NSDAP, a Német Náci Párt obersturmbannführerei használtak 1944-ben Budapesten. Rökönyödve néztem a jelenséget és a hangot, s kérdeztem, valószínűleg igen hülye ábrázattal, milyen zacskót? Amibe a gyümölcsöt pakolta! – szirénázta a közeg. Mert fizetni kell érte! – sikoltotta felsőbbségének abszolút tudatában a katonahölgy. Ki van írva! Nem tud olvasni?! No, ez volt az a pillanat, amikor valami nagyon elpattant bennem.
Hol van kiírva? Egyébként meg ilyen hangon velem ne beszéljen! Kérem, hívja ide a főnökét – rebegtem az idegtől elfúló hangon. Egy a pénztárak előtt sétáló suhancnak kiabált ki, hogy: „Gyere, mert itt nem akarnak fizetni!” A suhanc grimaszolva tette az egyik lábát a vaskorlátra, majd gúnyosan kérdezte: Nem tud olvasni? Ki van írva! Nincs tíz forintja? Mert annyiba kerül a zacskó.
Mondtam, de most már üvöltve, hogy Ön nem határozhatja meg nekem, hogy mit vásároljak és mit ne. Én egy vásárló vagyok, és nem az Ön haverja, rokona, hogy így beszéljen velem. Időközben összesereglett néhány női közeg az áruházból és azt bámulták, hogy ez az őrült vásárló nem akar kifizetni 10,- azaz tíz forintot egy zacskóért.
Az Auchan így akar megfelelni a vásárlói igényeknek
Vártam, hogy hozzák a guillotine-t, vagy az akasztófát, vártam, hogy a suhanc közli, hogy ő valójában Robespierre, vagy Saint-Just és mostantól jakobinus diktatúra veszi kezdetét és vártam, hogy kimenjek a friss levegőre.
Boldogan kifizettem volna, egyrészt, ha láttam volna a kiírást a zöldséges részlegnél, de az árakat is keresni kell ebben az üzletben, nemhogy ezt a „kiírást” megtalálni. És ha az obersturmbannführer néni mondjuk azzal kezdni, hogy pl.
„Kedves Vásárlóink! Bizonyára nem vette észre, hogy kiírtuk, hogy mától nem jár a nejlonzacskó, mert az a magasságos és szent EU az Ön ökológiai lábnyoma miatt most éppen így rendelkezett és veszélybe kerülne az Auchan jövedelempolitikája, a profitja jelentősen csökkenne malheureusement (sajnos, franciául), a tulajdonos meg azonnal elszegényedne, ha nem a vásárlókra terhelnénk ezt a hatalmas összeget, a 10,- forintot zacskónként.”
Malheureusement (sajnos) nem ez történt!
Lehet persze, hogy ott franciahonban ezek a közegek (alkalmazottak) ezt a kiképzést kapták, hogy ez a mód ahogyan minél jobban meg kell felelni a vásárlók igényeinek…” A 330 700 munkatárs így felel meg a vásárlóknak? Ez lenne a francia gloire?
Tessék mondani, enélkül a Gloire nélkül nem lehetne???
Gerard Mulliez úr egyébként gyakorló római katolikus.
Kedves Mulliez Úr! Nem akarja véletlenül meglátogatni budakalászi áruházát? Kalandból. Meg hogy csodálkozzon, hogy mi lett az Ön szép elképzeléseiből!? Itt is lehet biciklizni, mert olvastam, hogy a hétvégéit nem a befolyó magyar tízforintok számolásával, hanem ezzel tölti.
Tisztelettel arra kérném viszont a cég itthoni vezérkarát, hogy inkább az emberi hangú, normális viselkedés szabályaira szíveskedjenek kiképezni a magyar alkalmazottakat, az évezredes magyar lélek és viselkedés jegyében. Nekünk, ez való és nem az a gloire-nak nevezett kotyvalék.
Nos, ezért jutottak eszembe a szép jelszavak, a szabadság, egyenlőség, testvériség.
Hogy is írta Egon Friedell? Ez lett a „forradalomból: „később a csőcselék átütő diadala lett a gyümölcse.”
Lehet, hogy a „később” a mai világra vonatkozik?
Egy magyar földönfutó,
aki csak VOLT az Auchan nevű pénzéhes cég vásárlója