A kommunista múlt látható és láthatatlan rendszer- és módszermaradványai, reflexei, emberei… mind a mai napig fellelhetők az egészségügy, az önkormányzatok, az oktatás, a múzeumok, a bíróságok, a közmédia (hogy csak a legszembetűnőbbeket soroljam) szervezetében, vezetésében, működésében.
De miért van az, hogy lassan már kérdezni is elfelejtettünk. Pontosabban gyávák vagyunk kérdezni. Nem az ellenzék agyonismételt hazug állításait, kérdéseit, hanem a bennünket, az életünket, a jövőnket érintő kérdéseket nem merjük feltenni. A múlt ebben is hat ránk?
Nem szeretnék sem pozíciót, sem jövedelmet, sem pár másodperces hírnevet.
Magyar állampolgárként kérdéseim és gondolataim vannak.
Egészségügy:
Lombikbébi program
A hír:
Ha valaki otthon szétnéz és hiányosnak látja egyik szobasarok bútorzatát, és úgy gondolja, hogy ott milyen jól mutatna egy gyerek, akkor már erre a gondolatra kap 10 millió forintot. Ha képes „legyártani”, ha nem. Ha nem, akkor jön a lombikbébi program.
Vélemény:
A TB támogatott lombik kezelés MINDEN TB kártyával rendelkezőnek teljesen ingyenes!!! Az itt tanuló indiai házaspárnak, a szlováknak, az ideiglenesen hazánkban állomásozó iszlám franciának. Milyen pénzből is? Abból a TB-alapból, amit mi magyarok, évtizedeken keresztül „gyűjtögettünk”, illetve kötelezően befizettük a közös kasszába!
A magyar párok meg mennek Szlovákiába és Csehországba 2-5.000 euróért lombikozni, mert ott nem ingyenes, viszont cserébe NINCS várólista!
Demagógia ugyan, de tény, hogy a magyarok a pénztárcájukon érzik azt is, hogy a menekült ukrán gyerekeket szó nélkül felveszik az óvodába és a bölcsődébe, a magyarokat meg nem, mert nem „lett” hely”.
Ide kívánkozik egy hír a Népszabadság 1993. május 6-i, csütörtöki számából, 4. oldal.
A cikk címe: Kinek legyen választójoga. „…a Fidesz szóvivője sem értene egyet azzal, ha azok, akiknek tulajdonképpen semmi közük az országhoz, érdemben beleszólhatnának a politikába. – Nyilvánvaló a politikai szándék, hiszen ha a kormány kiterjeszti a választójogot, akkor a szavazásra jogosultak valószínűleg a mai kormánypártokra adják majd voksukat – tette hozzá.”
2001-ben még az Orbán-kormány az európai normákkal ellentétesnek, ezért elvetendőnek tartotta a kettős állampolgárság megadását a határon túli magyarok számára. Az SZDSZ megszűnéséig, és a kommunisták a mai napig ezen az állásponton vannak.
A Fidesz véleménye 2004-re jelentősen megváltozott.
Orbán Viktor 2004. szeptember 12-én Szabadkán, a helyi magyarokkal tartott találkozón támogatásáról biztosította a kettős állampolgárság megadásának ügyét, majd a Fidesz sajtóközleményben is üdvözölte a népszavazás kiírását.
József Attila sorai jutnak eszembe: „…s rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk; és nem is kevés.”
Még valami: akkor a főispánok ispotályoknak fogják átnevezni a kórházakat? Vagy inkább hospitale pietatis-nak, csak azért, mert az még régebbi eredetű, a keresztény ókorból ered? Hiszen azok a zarándokok, idegenek ellátására jöttek létre. Ma 2022-t írunk.
Önkormányzatok
Ismételjük meg a hírt:
Újjáéleszti a főispánok intézményét a kormány az ezeréves magyar államiság jegyében.
Vélemény:
Nézzük a tényeket. Az ezeréves Magyar Királyság önálló állami léttel 1000-től 1526-ig rendelkezett. A Habsburg Birodalomban a Szent Korona országai léteztek, önálló állami lét nélkül, hiába hirdették plakátokon a Magyarbirodalmat. Ez nosztalgikus múltba vágyódás, a birodalmi érzés „marketingje” volt, jogalap nélkül. A kiegyezés után (1867-1918) a külpolitikánk sem lehetett önálló. Trianon után egy megcsonkított ország küzdött a fennmaradásáért. Horthy és gróf Klebelsberg Kuno előtt több út volt. Ők, főleg Klebelsberg és tudóstársai, „…nem megélhetési politikusok, nem pártemberek, felkapaszkodott káderek és ügynökök…” a jó utat választották. „A kultúra, a közös történelem, a származás és a nyelv számontartása nem vezetett elvont múltba révedésre és passzivitásra”.
Írja tovább Adorján Dávid Attila történész, a Kommentár c. lap 2022/2. számában (125-126. old.) a Horthy-korszak kultúrpolitikájának főbb vonásai c. tanulmányában. Felélesztették a lengyel magyar barátságot, az elcsatolt etnikai tömbök kohézióját igyekeztek fenntartani, soha nem látott kulturális pezsgés, oktatási reform… vette kezdetét. Mintha az Orbán-kormány is ilyenfajta kulturális fejlődést generált volna, generálna. Hála és köszönet jár érte.
De: Akkor most melyik múltunkba, múltunk melyik részébe révedünk vissza? Van egyáltalán révedésre okunk? Ez ma a legfontosabb gondunk?
Mi lesz az elmúlt 70 évvel? Ha holnaptól vármegyének, meg főispánnak… stb. hívjuk a megyei önkormányzatokat, tisztelettel kérdezem, akkor ettől eltörlődik 70 év kommunista hegemóniája?
Oktatás
A hír:
Tüntettek a pedagógusok, reagált az Emmi (2022. március 19.)
Tüntettek a pedagógusok, reagált az Emmi | Vadhajtások (vadhajtasok.hu)
A minisztérium szerint a tanárok követelései jogosak, de arra kérik őket, hogy a háborúra való tekintettel fontolják meg a sztrájk felfüggesztését.
Vélemény:
Bizonyára jogos a pedagógusok bérkövetelése, bár ha az én nyugdíjam 300-500 ezer forint körül lenne, akkor boldog lennék. De kellett nekem a szocializmusban élnem és dolgoznom.
Nem hiszem viszont, hogy a béremelés kikövetelésének a legjobb útja a rendszeres tüntetés, a folyamatos sztrájkkészültség. Az meg különösen nem, hogy a diákokat, a diákönkormányzatokat, a pedagógus hallgatókat is bevonták, bevonják akcióikba. Ez utóbbiakkal bizonyították, hogy nem is a béremelés a kérésük lényege, az szinte huszadrangú, hanem a politikai demonstráció, erőfitogtatás, vagy ahogy egyik ellenzéki sajtótermék fogalmazott „…egyfajta bizonyítvány kiállítása a kormányzat 12 éves oktatáspolitikájának.”
Az Orbán-kormány unortodox és illiberális gazdasági, pénzügyi, termelési, munkaügyi, kulturális, család, kül- és belpolitikájával óriási eredményeket ért el. Az elmúlt 16 év eredményei korszakos jelentőségűek. Jogosan nevezhetjük e korszakot Orbán-korszaknak.
De:
Ki tanította meg az embereket az egyre gyarapodó jövedelmekkel bánni? A pénzt beosztani? A személyi kölcsönökkel foglalkozó cégek 26 %-os uzsorakamattal soha nem látott jövedelmekre tesznek szert. Az államkincstári kamat: 6-8 %.
Ki tanította meg az embereket a mértéktartó étel, ital, áru…stb. fogyasztásra? „Generációk nőttek fel a fridzsiderszocializmusban, ahol a pillanatnyi gazdasági előnyök, az utazási lehetőség, az autó-kiutalás, a külföldről becsempészett technikai eszközök és ruhaneműk váltak az önértékelés alapjává.” (Kopp Mária)
Ki tanította meg az embereknek, hogy nem zabálni, hanem étkezni kell? Az USA után a második legkövérebb nemzet vagyunk. Lásd még egészségügy, várólisták, halál, életkor, gyermekszülés… és egyéb súlyos következmény.
Ki vezeti ki a magyarokat a kollektív neurózisból (Kopp Mária)?
Ki tanította meg az embereket hogy kell viselkedni? Otthon, társaságban, iskolában, villamoson, utcán? Az „ÉN” istenítését, az egocentrikus világképet sulykolja minden: média, fogyasztás, oktatás.
Ki tanította meg az embereket arra, hogy mit jelent a keresztény erkölcs, a viselkedési szabályok összessége?
Ki tanította meg az emberek közlekedni? Mert 160-200 km/h sebességgel közlekedő vadállatok, százmilliós autóikkal és utánzóikkal uralják hazánk útjait.
Egy vidéki pedagógus mesélte, hogy egy rosszalkodó gyereket felszólított, hogy hozza ki az ellenőrzőjét, be fog írni a szülőknek. Na és, írogasson amit akar, kit érdekel! – válaszolt a gyerek.
Szép, emberes, hosszútávú, stratégiai feladatok ezek a tüntikéző pedagógusok, a szülők, a közmédia és kormány számára is. De nem egy valahová „besuvasztott” államtitkárság, hanem kiemelt, önálló minisztérium szükséges a feladat végrehajtásához.
Még egy fontos megjegyzés a második rész végére:
1998 óta elkötelezett Fidesz-szavazó, és a párt kinyilvánított támogatója vagyok.
Remélem, az is maradhatok.
Írásom folytatása, befejezése következik!
Dénes Gábor
magyar állampolgár