Ugrósdy Márton helyettes államtitkár, politológus, stratégiai tanácsadó úr butaságai
2. rész
Ugrósdy Márton (1984) politológus, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára, a Miniszterelnök Stratégiai Tanácsadó Testületének titkára.
A helyettes államtitkár úr cikket írt a Kommentár c. negyedéves folyóirat 2024/3. számában, Változó világrend – magyar szemszögből címmel.
Elkerülendő a vádat, hogy bizonyos szövegrészt kontextusából kiragadva idézek, a teljes szövegkörnyezetet másolom ki a cikkből. Ezért az Ugrósdy-cikk elemzését több részben adom közre. A szószerinti idézeteket piros színnel jelölve választom el a saját véleményemtől.
Az első rész itt olvasható:
Ugrósdy Márton helyettes államtitkár, politológus, stratégiai tanácsadó butaságai 1. rész
https://radiohang.hu/egy-agyonhallgatott-kialtasai-2-resz/
A cikkíró a bevezetőben a világgazdasági egyensúly fellazulásáról ír. Idézem:
„A fellazulásnak számos oka van: a világgazdasági erőegyensúly, a pénzügyi infrastruktúra fegyverként való használata és a katonai erőviszonyok átrendeződése jelentik a legnagyobb kihívást a hagyományos biztonsági térben, míg a Nyugat morális vezető szerepének a dekolonizáció által már amúgyis megtépázott végleges elvesztése, a globális kettős mérce, illetve a nyugati gazdaság- és társadalomszervezési modellek válsága az intellektuális- ideológiai térben ássa alá az euroatlanti térség elmúlt évszázadokban megszokott vezető szerepét.”
- Nem tudom értelmezni Ugrósdy e gondolatát: „a hagyományos biztonsági térben”.
A II. világháborúban, utána pedig az azóta tartó hideg- igazi és proxyháborúkban a szembenálló felek a legkülönbözőbb módszerekkel törekedtek a másik fél gazdasági, morális, politikai, kulturális, fizikai (Vietnam, Délszláv-háború, Öböl-háborúk, hogy csak a legvéresebbeket említsem) megsemmisítésére.
A „biztonsági tér” NEM csak hagyományos fegyverekkel, hanem atom- és vegyibombákkal és egyéb tömegpusztító fegyverekkel van „kikövezve”, elég régóta.
A konkrét katonai erőviszonyokról a nagyközönségnek az orosz-ukrán háború kapcsán van bármilyen elképzelése, fogalma.
Egy értelmes kisgyerek számára is jól, látszik, hogy nem két ország, nemzet hadereje tusakodik az ukrajnai harctereken.
Az orosz hadsereggel szemben már nem csak az ukrán haderő áll, hanem az önmagát egyébként védelmi szervezetként definiáló és az USA által irányított NATO is, hazánk kivételével.
A NATO mellett az USA titkos katonai és nem titkos hadianyag, fegyver és pénzügyi támogatásának garmadája is jelentősen veszélyezteti a III. világháború kirobbanását.
Nem beszélve a hadiipari cégek, konzorciumok, globális nyugati magán és állami befektetési alapok által fillérekért és ideológiákért megvásárolt európai országokról, azok jelenlegi vezetőiről, amelyek/akik mohóságukban, olthatatlan pénzéhségükben harminc ezüstpénzért eladták nemcsak Európa, hanem a világ jövőjét is.
Sőt, önmagukat is, hiszen az atom- és vegyibombák nem tesznek majd különbséget korrupt és nem korrupt emberállatok között.
Semmiféle katonai átrendeződés nem történt. Ugyanazok a hatalmak birtokolják a globális gyártók fegyvereit mint eddig.
Igen, tudom. Kínát szokták új hatalomként említeni. Csakhogy ezek a politológusok, szakértők több nagyon fontos dologról megfeledkeznek.
Arról például, hogy Kína utolsó császári dinasztiája, a Csing-dinasztia 1911-ben omlott össze. Ezután Kína számos kisebb-nagyobb hadúr irányítása alá került.
Ezek a hadurak is fegyverekkel harcoltak egymás ellen. Az un. kínai polgárháború 1927-től 1950-ig tartott.
Közben 1931-ben Kínát megtámadta Japán és elfoglalta Mandzsúriát.
A japán-kínai háború egységfrontba kényszerítette Csang Kaj-seket és Mao Ce-tungot. Majd a II. világháború alatt és után ismét szembe fordultak egymással.
De említhetném még a koreai háborút is 1950-1953 között, amikor az USA és az ENSZ erői a déliek, a Szovjetunió és Kína pedig az északiak oldalán harcolt. (Jogilag egyébként máig tart a háború!!!) De volt második japán-kínai háború is (1937-1945). Kínai-vietnami háború (1979), de a hattárincidensek 1990-ig tartottak.
A minap azt is hallottam az M1 TV egyik állandóan foglalkoztatott szakértőjétől, hogy Kína évezredes kultúrájának része a béke, meg hogy Kína elég régóta nem viselt háborút. A szakértő a fentebb felsorolt tények ellenére a mai napig is „szakért”…
Szóval a katonai erőviszonyok sem rendeződtek át jelentősen, mondjuk a II. világháború utáni helyzethez képest sem.
Kína ugyanazoktól a hadiipari cégektől vásárol fegyvereket, mint pl. Magyarország. De Kína saját hadiipart is kifejlesztett, mégpedig úgy, hogy lemásolta a megvásárolt hadi eszközöket.
Vagy ha a katonai erőviszonyok némileg változtak, akkor az még egyáltalán nem vezet/vezetett a szerző által vágyott és minden áron hangsúlyozott egyensúly fellazulásához.
Amennyiben a „hagyományos biztonsági tér” alatt a szerző mondjuk a kőbaltás korszakot érti, akkor bizony valóban jelentősen változott a biztonsági tér, de a technika és a világ változása által keltett kihívás is.
- A szerző a fellazulás egyik okának a világgazdasági erőegyensúlyt nevezi. Pontosan ezt írja: „A fellazulásnak számos oka van: a világgazdasági erőegyensúly…”
Tájékoztatom a szerzőt, hogy: 1944-ben 44 szövetséges állam 730 küldötte tárgyalt a Mount Washington Hotelben az Egyesült Nemzetek Monetáris és Finanszírozási Konferenciáján.
Ez volt az un. Bretton Woods-i konferencia. Az egyezmény alapja a kapitalizmusba vetett hit volt. Mindannyian hitet tettek a piac és a magántulajdon mellett.
Ezután hozták létre az azóta is működő monetáris rendszert, az azóta is létező Világbankot, az IBRD-t, az IMF-et stb. és a dollár „világpénz” lett.
Az USA gazdasági, politikai, morális, hatalmi szempontból is győztesen került ki a II. világháborúból.
Európa teljesen, Ázsia (Japán az amerikai atombombák miatt) egy része romokban hevert. 1945-ben az USA ipari termelése kétszerese volt (a háború miatt) a háború előttinek.
Az USA e győzelem óta mindent és mindenkit kihasznált/kihasznál. Kínát is, de erről később.
Nem tudok róla, hogy újabb konferencián más monetáris rendszert hoztak volna létre a világ vezető gazdasági és politikai hatalmai és megingott volna az USA és az amerikai dollár hegemóniája.
Ugyan 2009-ben Brazília, Oroszország, India és Kína létrehozta ezen országok kereskedelmi együttműködési csoportját, BRIC néven, 2010-ben a Dél-afrikai Köztársaság is csatlakozott hozzájuk, így lett BRICS, de a világkereskedelem ma is dollár és nem jüan, vagy rúpia alapú.
Az USA ma is autokratikusan diktál. Eldönti pl., hogy Európának az amerikai palagázra van szüksége. Vagy azt, hogy ugyan még minden bizonytalan az orosz-ukrán háború kimenetelét illetően, de az amerikai pénzemberek már szinte egész Ukrajna legjobb földjeit (csernozjom) felvásárolták.
Egyébként a világgazdasági erőegyensúly nem szokott fellazulni. A magyar nyelv értelmező szótára szerint a fellazulás: „Eredetileg tömör, összetapadó anyag vmely külső erő hatására> lazább lesz.” Mivel a világgazdasági erőegyensúly soha nem volt tömör és összetapadó, ezért nem is tud fellazulni.
Megjegyezném továbbá, hogy a vágyvezérelt politikának igen súlyos gazdasági, politikai, társadalmi következményei lehetnek.
Folytatom…