Történelmet írt az IBM PC
Miközben 1981 tavaszán a világ a Ronald Reagan amerikai elnök, majd a II. János Pál pápa elleni merényletekre figyelt, mi itt, Magyarországon pedig talán éppen annak örültünk, hogy Pártunk és kormányunk elhatározta az ötnapos munkahét bevezetését, egy floridai kisvárosban egy tucatnyi IBM-mérnök elkészült egy kisméretű személyi számítógép – ahogy akkoriban a hasonló gépeket nevezték: mikokompjuter – fejlesztésével. Eszükbe nem jutott, hogy történelmet írnak, ahogy a vállalat maga sem fűzött vérmes reményeket a végül augusztus 12-én piacra került IBM 5150-hez, ismertebb nevén az első IBM PC-hez.
In: https://itcafe.hu/cikk/30_eve_szuletett_ibm_pc/a_kezdetek.html
Vajon voltak-e olyan események az emberiség sokévezredes történetében, amelyek minden élő és majd megszülető ember életét jelentősen befolyásolták volna?
Én két ilyen „eseményről” tudok.
Az egyik, amikor a homo sapiens a két kezével és az egyre növekvő térfogatú agyával elkészítette az első eszközét, szerszámát, amivel valamilyen tudatos tevékenységet tudott végezni.
A másik, amikor a homo sapiens a két kezével és az egyre növekvő térfogatú agyával megalkotta az első személyi számítógépet.
Algoritmusok, információk, végrehajtók
A tömegembert a tömegmédia és a tömegkultúra befolyásolja.
A robotembert az algoritmusok, az algoritmusok által összeállított információk, valamint az algoritmusok és az információk tulajdonosai, a globális hatalom szervezetei.
Ezek a saját egyéniségünkre szabott, általunk is generált információkból (algoritmusokból), a globális hatalom üzeneteiből és reklámüzenetekből összegyúrt „készételek”.
Ezek az algoritmusok mintha „éltre kelnének”, „megsimogatják” buksi fejecskénket, és barátságosan „közlik” az „általuk” összeállított választékot.
Azt „mondják”, „kínálják”, „étlapon ajánlják”, hogy neked semmit nem kell tenned, nem kell dolgoznod, nem kell gondolkodnod, majd mi elvégzünk helyetted mindent.
Miért terhelnéd a számodra úgy is befogadhatatlan adatmennyiséggel az agyad?
A social media világcégei, az internet, a keresőszolgáltatások, az analitikák… állandóan értékelik tetteinket, érzelmeinket, állapotunkat.
Barátokat, partnereket, bérelt lakást, bérelt szex-társat, politikai platformot, tüntetéseket, NGO-kat, gyógyszert, orvost, ételt, italt ajánlanak és „szolgálnak” fel. És még az öröm érzésével is „megajándékoz” az algoritmus, hogy milyen jó, hogy rátaláltam arra, amit kerestem…
Az ember végrehajtó lett. A módszer mindig ugyanaz. Először „csak” ajánlásokat, „választékot” kap. Akkor is ott vannak az üzenetek (kis ikonok „képében”), ha pl. az atommaghasadást szeretné az ember tanulmányozni.
Az ajánlás-patakok folyókká duzzadnak, „beszippantják” az embert. Kattintás és az ajánlások parancsokká válnak.
Tartozz hozzánk, vegyél azt, étkezz amúgy, a globális kultúrából csak a te posztod a fontos! Nem tudsz szabadulni, mert figyelmeztetnek, így: „Sok minden történt, mióta utoljára bejelentkeztél a…-ra. Íme néhány olyan értesítés ismerőseidtől, amelyről lemaradtál.”
Csak azért, hogy bűntudatot is érezz!!!
Ki vagy te a robotemberek világában?
Algoritmus. A Nagy Algoritmus kicsi, de nagyon fontos része.
Ez utóbbit a „Nagy Algoritmus” tudatosította benned.
Azt is, hogy neked egyedülálló lehetőségeid vannak a nagy fellendüléshez, sőt a fellendülés alakításához.
Te egy kezdeményezés része vagy, amelynek segítségével betekintést kaphatsz a globális kapcsolatok jövőjébe.
Megismerheted az üzleti modellek természetét.
A világnak közösen és gyorsan kell fellépnie társadalmunk és gazdaságunk minden aspektusának megújítása érdekében, az oktatástól a társadalmi szerződésekig és a munkakörülményekig.
Az Egyesült Államoktól Kínáig minden országnak részt kell vennie, és minden iparágat, az olajtól és a gáztól a technológiáig át kell alakítani. Röviden: szükségünk van a kapitalizmus „nagy újraindítására”.
Nem, nem egy utópia-könyvből valók a fenti sorok, és nem is az én agyam szüleményei, nem én állítottam össze a személyiségjegyeket. Csak kicsit „magyarítottam” a Great Reset honlapjáról: https://www.weforum.org/great-reset
A robotember nem akar belesüllyedni a tömegkultúra posványába.
A régimódi eszközökkel tanított idejétmúlt, ósdi tudást is elutasítja. Sztrájkol is a céljaiért. Az őskövület tananyag túlterheli a modern diákot. (Lásd még a hazai pedagógusoknak nevezett pártpolitikai hivatásos tüntetőket).
Az ismereteit pedig bármikor bővítheti a net-ről.
A robotember semmilyen kultúra jegyeit nem hordozza magán. Ő nem egyéniség, hanem globális személy. Minden platformon jelen van, mindenütt (globális jelszóval) nyilvántartják, ismert a globális világban. Őt értesítik a világ eseményeiről.
Sokdimenziós kütyüjeinek segítségével színházat, hangversenyt, sporteseményeket „kap”, otthon, vagy ahol éppen a globális világban tartózkodik. Home office-ban van. Nem dolgozik, hanem „van”. Mint ahogy a magánéletében is „van”.
A mesterséges intelligencia területét jelenleg a neurális hálózatok uralják. A neurális hálózat egy az emberi agy által ihletett rendszer, ami, mint a nevéből is adódik, mesterséges neuronok hálózata. A mesterséges neuron a biológiai neuron (idegsejt) nagyon leegyszerűsített modellje. Én félek a mesterséges intelligenciától.
Hol van/lesz az EMBER?
A kérdés már az 1981 óta, a piacra dobott IBM PC után foglalkoztat.
Vége
Az első rész itt olvasható:
Az élősködő világhatalom megerősödése 1. rész
https://radiohang.hu/az-eloskodo-vilaghatalom-megerosodese-1-resz/
A második rész itt olvasható:
https://radiohang.hu/az-eloskodo-vilaghatalom-megerosodese-2-resz/
A harmadik rész itt olvasható
A fenti cikkek részei „A robotember – az élősködő világhatalom győzelmei a 21. században” „Gondolatkísérlet történelmünk néhány embertípusáról” alcímű tanulmányomnak.
Ezt az írásom 2022. október 21-én tettem közzé a blogomon. Itt elérhető az egész tanulmány:
https://radiohang.hu/a-robotember-az-eloskodo-vilaghatalom-gyozelmei-a-21-szazadban/
Dénes Gábor