Magyar Rádió
Dr. Csúcs László
alelnök úr részére
Tisztelt Alelnök Úr!
Bejelentem, hogy a Magyar Rádiónál adófőszerkesztői munkakörben fennálló határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyomat 1994. július 1-től számított két hónap felmondási idő figyelembevételével megszüntetem.
Kérem, hogy a lemondási idő teljes tartamára a munkavégzés alól mentesíteni szíveskedjék.
Indokaim:
1./ Ismeretes, hogy a parlamenti választások első fordulója óta eltelt közel két hónapban különböző szintű tárgyalások folytak és folynak egyfajta médiakoncepció kidolgozásáról, ezen belül a Petőfi Rádió lehetséges privatizációjáról. A nyilvánosságra került állásfoglalások, elképzelések alapján azt a következtetést vontam le, hogy a kirajzolódó változtatások iránya szögesen ellentétes egész adófőszerkesztői szakmai tevékenységemmel és stratégiai terveimmel.
Talán nem felesleges ennek kapcsán emlékeztetnem Alelnök urat: a legmesszebbmenőkig szem előtt tartva a Petőfi Rádió – SZMSZ-ben is rögzített – szórakoztató és szolgáltató jellegét, tudatosan törekedtem arra, hogy műsorrendünk ne válhasson a direkt politizálás eszközévé, terepévé.
A megértés, a tolerancia, a szeretet, a „család rádiójává” alakítottuk át a Petőfi Rádiót. Törekvéseink helyességét a legilletékesebb igazolta vissza, az, akiért az egész rádió szól: a hallgató. /Lásd: A Gallup Intézet felmérései/. Az 1993. április 26-án bevezetett új műsorstruktúra a hallgatottság növekedését eredményezte, s ennek köszönhetően – a korábbi évek folyamatos csökkenése után – a Petőfi Rádió reklámbevételei 30 %-kal emelkedtek.
Bízom benne, hogy nem veszi szerénytelenségnek, ha megjegyzem, hogy a kedvező irányú változás terveinek kialakításában és megvalósításukban tisztemnél fogva meghatározó szerepem volt. Éppen ezért nemhogy aktív résztvevője, de még passzív közreműködője sem kívánok lenni egy olyan tevékenységnek, amely – meggyőződésem szerint – a Petőfi Rádió jelenlegi arculatának átalakítására irányul.
Csaknem húsz esztendős rádiós múlttal a hátam mögött szakmai hitelemet kockáztatnám, ha nem így járnék el.
2./ A megbízásommal járó, a Magyar Rádió átszervezését és működését biztosító vezetői döntéseim, intézkedéseim ürügyén több hete nyílt és burkolt fenyegetések érnek. Lépéseimért a felelősséget, a megmérettetést bármikor vállalom, de azt nem hagyom, hogy a Magyar Rádióért eddig végzett munkámat, szakmai és emberi tisztességemet beszennyezzék. Semmivel sem indokolható zaklatásoknak vannak kitéve közvetlen munkatársaim is. Az irántuk érzett felelősség miatt is szántam rá magam erre a lépésre, abban bízva, hogy távozásom növeli további rádiós foglalkoztatásuk esélyét.
A lelkiismeretem tiszta. A Petőfi Rádió gazdálkodása rendben van, műsorrendje biztosítja az adó zavartalan működését. Jó állapotban adom át a Petőfi Rádió irányítását az Ön által kijelölt személynek.
Tisztelt Alelnök Úr!
Gyötrelmes vívódások után hoztam meg döntésemet. Higgye el, nagyon nehéz megválnom attól az intézménytől, amely számomra nem egyszerűen munkahelyet jelentett, hanem ennél sokkal többet: a hivatást, a hobbit, a „házastársat”, „szerelmet”, eddigi életem legfőbb értelmét. Gyűlölködések közepette azonban nem tudok élni és dolgozni.
Megköszönve bizalmát, tisztelettel búcsúzik:
Budapest, 1994. június 26.
Dénes Gábor